Jak wycenić zegarek czyli o tym jak sprawdzić ile jest wart

Realistyczna wycena zegarka zwiększa prawdopodobieństwo jego szybkiej sprzedaży. Cena nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska. Zawyżona może uniemożliwić sprzedaż i odstraszyć klientów, zbyt niska nie dość, iż może budzić podejrzenia, to jeszcze naraża na straty pierwotnego właściciela. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż zegarka w cenie odpowiadającej jego aktualnej wartości rynkowej.

Jak oszacować wartość zegarka?

Oszacowanie ceny rynkowej starszych zegarków nie zawsze jest łatwym zadaniem. Istnieją marki, które produkują zegarki znacznie droższe od innych, a najczęściej ich cena wraz z wiekiem rośnie. Do tych renomowanych, cenionych i luksusowych marek należą m.in. Rolex, Piguet, Audemars czy Patek Philippe. Niestety w przypadkach innych marek wycena zegarków zależy od wielu czynników i nie zawsze jest oczywista.

Głównymi czynnikami decydującymi o tym, ile jest warty zegarek, są:

  • ilość wyprodukowanych egzemplarzy, a także czy była to edycja limitowana,
  • wbudowane funkcje jak datownik, stoper, wskaźnik faz księżyca itp.,
  • stopień oryginalności – dotyczy ewentualnych wymian części narażonych na zużycie, czy miały one miejsce czy nie, jeśli tak to jakie, a także tego czy zegarek był naprawiany,
  • rzadkość egzemplarza i jego popularność wśród zainteresowanych.

Jeżeli Twój zegarek odpowiada któremukolwiek z powyżej wymienionych warunków, istnieje szansa, że ma dużą wartość i jesteś w stanie uzyskać za niego naprawdę dobrą cenę.

Na wartość zegarka wpływają także inne czynniki, takie jak dołączenie do niego oryginalnego pudełka oraz kompletu dokumentów. Bardzo ważny jest również jego stan, otrzymasz lepszą cenę, jeżeli czasomierz będzie w idealnym stanie – bez rys, przetarć czy innych śladów użytkowania.

Wycena zegarków online – na czym polega?

Istnieją strony internetowe oferujące wycenę aktualnej wartości rynkowej zegarka. Tego typu wycena zostaje dokonana na podstawie aktualnych ofert dostępnych w internecie, a jeżeli nie uda się znaleźć zbliżonego modelu, to także w oparciu o ceny sprzedanych już egzemplarzy. Podstawowym parametrem, który należy wprowadzić do systemu w celu dokonania wyceny online, jest numer referencyjny zegarka. Znajdziemy go najczęściej na cyferblacie, deklu, w dokumentach lub na uchu koperty. Na podstawie przedstawionych przez Ciebie danych, system dokonuje porównania wprowadzonych parametrów do ofert online i następnie według pozyskanych danych ustalana jest przybliżona wartość zegarka. Należy jednak pamiętać, iż jest to przybliżona i przewidywalna cena i nie ma gwarancji jej uzyskania.

Ile jest warty zegarek vintage?

Wycena wiekowego zegarka w stylu vintage jest niełatwym zadaniem. Powinna być przeprowadzona przez specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę, a także umiejętność sprawdzenia detali, które mogą ostatecznie wpłynąć na wartość rynkową zegarka. Istnieje szereg naprawdę istotnych czynników, które razem decydują o ostatecznej wycenie zegara. Ważne jest m.in. w jakim stanie jest dany zegarek (tarcza, przyciski, koronki, koperta…), z jakiego materiału został wykonany, czy części są oryginalne, jaki rodzaj mechanizmu posiada, w którym roku i w jakim nakładzie został wyprodukowany, czy jest łatwo dostępny na rynku wtórnym i czy jest chętnie kupowany przez kolekcjonerów.

Gdzie sprzedać zegarek?

W zależności od danego modelu i wartości zegarka istnieje wiele dróg jego sprzedaży. Możesz spróbować sprzedać go online, na popularnych portalach aukcyjnych lub na wyspecjalizowanych portalach. W przypadku droższych i unikalnych modeli warto przy sprzedaży skorzystać z pomocy fachowca – zegarmistrza, pośrednika lub nawet pasjonata – amatora.