Jak prawidłowo dobrać zegarek do okazji

Jak prawidłowo dobrać zegarek do okazji

W dzisiejszych czasach rolę zegarka pełni wiele otaczających nas urządzeń, dlatego też noszenie czasomierza nabiera bardziej estetycznego niż praktycznego znaczenia. W przypadku mężczyzn jest to główny element biżuterii, który wspaniale uzupełnia różnorodne stylizacje.

Istnieje kilka typowych okazji, przy których dobór odpowiedniego zegarka stanowi dość znaczący wybór. Z pewnością warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz wykonanie. Zastosowany mechanizm, użyte do produkcji materiały, wzornictwo, barwa, a nawet wielkość zegarka – wszystkie te elementy decydują o tym, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych ludzi.

Nie ulega zatem wątpliwości, że warto poznać kilka zasad, które jasno mówią jak dobrać zegarek do okazji i czym różnią się między sobą poszczególne czasomierze.

Zegarek do stroju formalnego

Podczas oficjalnych wydarzeń, na których w dobrym tonie jest pokazanie się w garniturze, warto kierować się prostą zasadą – im mniej, tym lepiej. Najlepszy efekt można osiągnąć, decydując się na klasyczny zegarek o prostej formie i czytelnej tarczy, bez nadmiaru dodatkowych funkcji. Warto zwrócić uwagę na to, aby zegarek dało się dyskretnie schować pod mankietem koszuli. Kolor paska najlepiej dobrać do koloru butów, ale nie należy tego traktować jako regułę. Znacznie lepiej zwrócić uwagę na wybór materiału, z którego wykonany jest pasek. Zarówno dobrej jakości skóra, jak i srebro czy stal nierdzewna są odpowiednio szykowne i będą się świetnie komponować w klasycznej stylizacji z garniturem.

Warto pamiętać, że klasyczne czasomierze są bardzo uniwersalne. Ich prosty design sprawia, że pasują niemal do wszystkiego i oczywiście nie powinno się ich przypisywać wyłącznie do oficjalnych strojów. Z powodzeniem zegarek garniturowy można także nosić w mniej zobowiązujących zestawieniach.

Zegarek na co dzień

Podczas gdy, zegarek męski do garnituru powinien być raczej skromny i klasyczny, styl codzienny pozwala na znacznie większe manewrowanie pomiędzy różnymi modelami. W zależności od preferencji i ulubionego stylu, casualowe czasomierze mogą być znacznie bardziej nietuzinkowe, a przez to intrygujące i nadające ton całemu ubiorowi.

Nie ma w tym przypadku ograniczeń co do wielkości tarczy czy grubości koperty. Również, jeśli chodzi o rodzaj bransolety albo paska, istnieje tutaj praktycznie pełna swoboda. Dobrze wyglądają zarówno bogato zdobione metalowe bransolety z jasną, klasyczną tarczą, jak również ciemne skórzane paski w połączeniu z funkcjonalnym cyferblatem. Nowoczesne pomysły obfitują także w nieszablonowe połączenia kolorów z ciekawymi fakturami. Designerskie wzornictwo sprawia tym samym, że można sobie pozwolić na znacznie bardziej krzykliwy zegarek, który zwraca uwagę lub podkreśla charakter całej stylizacji.

Nie ulega wątpliwości, że warto dobrać odpowiedni zegarek do okazji. W przypadku mężczyzn stanowi on najczęściej jedyną formę biżuterii i bez wątpienia może stanowić atrybut wysokiego statusu społecznego czy oryginalny wyznacznik indywidualnego stylu.