Telefon: 506-267-607 - ul. Przeskok 2, 509-107-705 - ul. Kleszczowa 18     E-mail: salon@good-look.com.pl

Okulary przeciwsłoneczne

Słońce. Jak się nim cieszyć i nie zaszkodzić oczom?

Większość z nas uwielbia słońce. Poprawia humor, pozytywnie nastraja do życia. Mamy świadomość, że promieniowanie słoneczne może mieć też negatywne skutki, niekorzystnie wpływając na stan zdrowia skóry. Smarujemy się więc obficie kremami, olejkami, balsamami z odpowiednimi filtrami aby uchronić skórę przed przedwczesnym starzeniem i nowotworami. Niestety często na tym kończy się ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Promieniowanie UV może powodować nadmierne wysychanie oka, zapalenie spojówek, ale tez prowadzić do cięższych uszkodzeń wewnątrz oka przyczyniając się do zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Najbardziej szkodliwym dla oczu pasmem jest promieniowanie UV-B. W przeciwieństwie do skóry, która najbardziej narażona jest na uszkodzenia w godzinach południowych, w czasie najintensywniejszego promieniowania, wzrok należy chronić szczególnie rano i po południu, bo właśnie wtedy słońce znajduje się bezpośrednio w jego linii. Oprócz bezpośredniego promieniowania oczy narażone są na promieniowanie odbite np. od śniegu, powierzchni wody, piasku, nie bez znaczenia jest też odległość od równika oraz wysokość nad poziomem morza.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtrów nie chroni wzroku, co więcej, może zaszkodzić bardziej, niż chodzenie bez okularów. Przyciemnione soczewki powodują rozszerzenie źrenicy, jeżeli nie mają one filtrów, wgłąb oka trafia więcej szkodliwego promieniowania. Naturalny odruch ochronny zwężający źrenicę jest wyłączony.

Filtry stosowane w okularach można podzielić na 4 kategorie w zależności od ilości przepuszczanego światła. Najmniejszą ochronę daje filtr 1, kategoria 2 i 3 to okulary zalecane przy umiarkowanym natężeniu światła, filtr kategorii 4 świetnie sprawdzi się przy silnym nasłonecznieniu (wysokie góry, tropiki, sporty wodne) lecz nie nadaje się do prowadzenia samochodu.

Osoby wymagające korekcji wzroku mogą stosować łącznie z okularami przeciwsłonecznymi soczewki kontaktowe, najlepiej z filtrami UV, co dodatkowo ochroni oko przed promieniami peryferyjnymi. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie okularów z przyciemnionymi soczewkami korekcyjnymi. I tu istnieje cała gama rozwiązań. Mogą to być:
soczewki barwione na stałe
soczewki fotochromowe ( które ciemnieją wraz ze wzrostem natężenia promieniowania UV), w tym XTRActive, barwiące się również za szybą samochodu
soczewki z polaryzacją (redukują odbicia od gładkich powierzchni,takich jak tafla wody czy powierzchnia szosy)
soczewki z technologią Drivewear, dedykowane kierowcom (połączenie zalet soczewek fotochromowych i polaryzacyjnych)

soczewki fotochromowe XTRActive

soczewki Drivewear