Telefon: 506-267-607 - ul. Przeskok 2, 509-107-705 - ul. Kleszczowa 18     E-mail: salon@good-look.com.pl

Okulary korekcyjne

OKULARY

Są niezastąpione. Mogą być stosowane jako jedyna forma korekcji, jednak nawet osoby, które decydują się na stosowanie soczewek kontaktowych powinny zaopatrzyć się w okulary. Może się zdarzyć, że zgubimy soczewkę, zapomnimy wykupić kolejne opakowanie, a dotychczas używane trzeba już wymienić, oczy po całym dniu są zmęczone, pojawia się suchość, uczucie piasku pod powiekami – to sytuacje, w których okulary będą przydatnym zamiennikiem.

Okulary to również dobre rozwiązanie dla osób, które za względów zdrowotnych powinny unikać stosowania soczewek kontaktowych (np. choroby zwiększające ryzyko zapaleń)

Zdecydowanym atutem okularów są ogromne możliwości kreowania za ich pomocą własnego wizerunku.

Ogromny wybór fasonów i niesamowita gama kolorów wprowadzona przez projektantów do świata opraw okularowych pozwalają bawić się modą również na tej płaszczyźnie.

Okulary zaczęły funkcjonować jako dodatek, ciekawy element stroju. W zależności od upodobań i pomysłowości okularnika mogą wprowadzić luźny lub zadziorny styl, czy nawet być dodającym szyku rodzajem biżuterii. Soczewki - mimo całej swobody, którą zapewniają – nie dają takiej możliwości wyrażania siebie. Porównując - szpilki też nie są tak wygodne jak trampki, a jednak cieszą się nieustającą aprobata wielu pań.

Powłoka antyrefleksyjna

Przekonanie, że powłoka antyrefleksyjna potrzebna jest tylko w okularach do komputera prawdopodobnie powstało z powodu jej właściwości. Redukuje ona zmęczenie wzroku podczas pracy z monitorem. Kiedy powstające na soczewce uciążliwe odbicia zostają wyeliminowane, komfort pracy wzrasta. Komputer emituje promieniowanie świetlne ale nie jest jedynym źródłem światła w naszym życiu. Każde źródło światła, naturalne, czy sztuczne będzie powodowało odbicia na soczewkach. Pozbycie się tych odbić ułatwi patrzenie. Zarówno w okularach do komputera, jak i każdych innych będzie chodziło dokładnie o tą samą cechę powłoki – wyeliminowanie odbić światła zwiększy kontrast oglądanego obrazu. To, że soczewki z antyrefleksem są bardziej przejrzyste daje podwójną korzyść. Po pierwsze oczy są mniej zmęczone, po drugie są bardziej widoczne, gdyż nie przesłaniają je refleksy przez co okulary wyglądają bardziej elegancko.

Istnieje wiele dodatkowych uszlachetnień stosowanych na soczewkach, ułatwiających korzystanie z nich, np. utwardzenie, powłoka ułatwiająca czyszczenie, ułatwiająca odparowywanie, antystatyczna, ale też takich, które mają na celu ochronę wzroku np. filtry promieniowania niebieskiego i UV.

Okulary progresywne

Presbiopia to naturalny stan pojawiający się w wieku ok. 45 lat. Narastające z czasem na soczewce oka warstwy komórek powodują jej usztywnienie, a co za tym idzie zdolność ostrego widzenia bliży pogarsza się.

Dwie pary okularów – z mocami do bliży i do dali – nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż pomija ono odległości pośrednie, których wyraźne widzenie jest istotne w codziennym funkcjonowaniu, a podczas niektórych  prac wręcz niezbędne. Dochodzi do tego konieczność zmieniania okularów w zależności od odległości obserwowanych obiektów. Mimo istotnych wad ten sposób korekcji presbiopii jest nadal stosowany, z przyzwyczajenia do dwóch par, nierzadko też przez obawę przed problemami z adaptacją do soczewek  progresywnych.

Okulary z soczewkami dwuogniskowymi (z „okienkiem” do czytania) nie rozwiązują problemu odległości pośredniej, gorzej wyglądają, ich plusem jest natomiast połączenie obu korekcji w jednej parze okularów przy niskiej cenie.

Soczewki progresywne łączą w sobie korekcję do dali i bliży z płynnym  przejściem przez odległości pośrednie. Są najwygodniejszą, najbardziej  funkcjonalną metodą poprawy wzroku presbiopów. Znaczny obszar w starszych modelach soczewek progresywnych zajmowały martwe pola (abberacje na brzegach). Uwzględnienie w produkcji większej liczby parametrów ułożenia oprawy na twarzy oraz samego sposobu korzystania z okularów, wprowadzenie nowoczesnych automatów szlifierskich umożliwiły znaczną redukcję brzegowych odchyleń i taką indywidualizację rozkładu mocy na soczewkach, że określa się je jako „szyte na miarę”.

Ciekawym rozwiązaniem są też soczewki biurowe i do komputera, tzw. soczewki do bliży i odległości pośredniej. W konstrukcji tej chodzi o to, że maksymalnie poszerzony jest obszar najczęściej wykorzystywanej odległości (np. strefa monitora, bądź większa odległość, na której znajduje się klient czy współpracownik) z jednoczesną korekcją bliży ale rezygnacją z dali.

SPORT. Jak skutecznie pokonać ograniczenia związane z wadą wzroku?

Sport to zdrowie. Pod warunkiem, że zadbamy o nasze bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej. Nikogo nie dziwi kask u rowerzysty czy ochraniacze na kolana u osoby jeżdżącej na rolkach. A jak wygląda sprawa okularów? Podczas uprawiania sportu jesteśmy narażeni na kontuzje, również oczu. Zadbać należy nie tylko o okulary ochronne, ale również o to, by okulary korekcyjne przeznaczone do aktywności fizycznej były wykonane z bezpiecznych materiałów.

Alternatywą są soczewki kontaktowe, które podnoszą bezpieczeństwo sportowców, zapewniając przy tym najszersze pole widzenia. Ma to duże znaczenie ponieważ w wielu dyscyplinach sportowych dobry wzrok znacząco wpływa na wyniki.

Soczewki kontaktowe są znakomitym sposobem korekcji wzroku u osób uprawiających sporty wymagające kasku, ponieważ z trudem mieszczą się pod nim oprawy okularowe. W okularach istnieje ryzyko uszkodzenia oprawy (np. piłką), zgubienia jej, soczewki okularowe mogą ograniczać widzenie swoim rozmiarem, możliwością zaparowania czy zabrudzenia. Soczewki kontaktowe eliminują wszystkie te utrudnienia.
Podczas uprawiania sportów wodnych razem z soczewkami konieczne jest stosowanie okularów ochronnych. Woda nie powinna dostać się do soczewek, ponieważ może prowadzić do zmian ich kształtu, niesie ryzyko zakażenia pierwotniakami i grzybami. Zawierająca chlor woda z basenu nie zostaje też bez wpływu na soczewki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe stosowane z okularami ochronnymi.

Optymalnym rozwiązaniem są zatem soczewki jednodniowe, które nawet w razie zgubienia jednej sztuki możemy wymienić bez znaczących nakładów finansowych. W razie zanieczyszczenia (np. kurzem u rowerzystów czy mikroorganizmami z wody u osób pływających) i tak wymieniane są na nowe następnego dnia, czy przy kolejnej okazji uprawiania sportu. Stosowanie soczewek kontaktowych pozwala na większą dowolność w wyborze ochrony oczu przed słońcem, umożliwiając używanie ochronnych okularów przeciwsłonecznych nie posiadających korekcji.

Osoby decydujące się na korekcję okularową podczas uprawiania sportu mogą korzystać z coraz szerszej gamy stale ulepszanych produktów.
W okularach sportowych istotny jest zarówno materiał, jak i konstrukcja. Oprawy muszą być wytrzymałe, lekkie i elastyczne. Materiały stosowane w ich produkcji zapewniają te cechy. Ciekawe rozwiązania konstrukcyjne to m.in. dodatkowe elementy wymienne takie jak gumka w miejsce zauszników (bezpieczniejsza w sportach kontaktowych i zwiększająca stabilność okularów), wymienny komplet soczewek o różnym zabarwieniu w zależności od pogody i uprawianej dyscypliny sportowej. Znakomitą ochronę przed zanieczyszczeniami stanowią uszczelki, natomiast otwory wykonane w ramce umożliwiają wentylację chroniąc przed zaparowaniem soczewek.
Rozpatrując soczewki najistotniejsze wydają się: wytrzymałość, odwzorowanie obrazu oraz uszlachetnienia powłokami. Materiałem stosowanym w okularach sportowych jest poliwęglan, odporniejszy od standardowego plastiku. Jego ulepszeniami są takie materiały jak Trivex, NXT, Plutonite.

Okulary do uprawiania sportu często maja wygięty kształt, co sprawia, że soczewki korekcyjne muszą mieć tzw. wysoką bazę aby dopasować się do krzywizny oprawy. Zmienia to optykę soczewki, dlatego w najnowszych technologiach soczewki takie produkowane są indywidualnie, dla konkretnego użytkownika, aby zminimalizować zniekształcenia obrazu. Dotyczy to również okularów progresywnych.

Soczewki w okularach sportowych narażone są znacznie bardziej na niekorzystne warunki niż w standardowych okularach, dlatego niezbędne jest utwardzenie zabezpieczające przed rysami. Zastosowanie soczewek barwionych czy fotochromowych, z filtrami UV chroni oczy przed słońcem, natomiast polaryzacja zwiększa komfort użytkowania okularów redukując odbicia od gładkich powierzchni (np. tafla wody). Nie poleca się jednak okularów z filtrem polaryzacyjnym narciarzom, ponieważ utrudnia on rozróżnienie śniegu od lodu.

Stopień i kolor zabarwienia soczewek zależy od uprawianej dyscypliny sportu i warunków pogodowych. W słoneczne dni polecane są ciemne zabarwienia (brązowe, szare), natomiast w pochmurne dni zastosowanie żółtego lub pomarańczowego zabarwienia zwiększy kontrast. Kolor filtrów dostosowywany jest też do powierzchni, na jakiej znajduje się użytkownik okularów (trawa, śnieg, szosa itp.) Zaciemnienie soczewek dzieli się na cztery kategorie, gdzie 2 i 3 najbardziej wskazana jest przy naszych warunkach klimatycznych. Wyprawy górskie i sporty wodne wymagają już większej ochrony wzroku w postaci filtra kategorii 4, kategoria ta niewskazana jest jednak kierowcom.