Czym się kierować podczas zakupu pierwszego zegarka

Czym się kierować podczas zakupu pierwszego zegarka

Zdecydowanie się na swój pierwszy zegarek nie jest prostą kwestią. Obecnie na rynku znajduje się bardzo dużo modeli, a także wzorów w przeróżnych zakresach cenowych. Ogrom informacji i możliwości potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Z pomocą przychodzi jednak poniższy artykuł, w którym doradzimy jaki zegarek wybrać.

Określ swój budżet

Koszt zakupu zegarka waha się od kilkudziesięciu złotych przy najprostszych i najzwyklejszych modelach, do nawet kilkudziesięciu tysięcy przy najbardziej ekskluzywnych wersjach. Zamiłowanie do czasomierzy potrafi więc skutecznie uszczuplić budżet, jednocześnie będąc dobrą lokatą swojego kapitału. Dysponując niewielkim budżetem, warto zwrócić się ku japońskim zegarkom. Modele od producentów z Kraju Kwitnącej Wiśni można zakupić w cenie około 700 złotych, nie martwiąc się o to, że mechanizm zegarka odmówi nam posłuszeństwa po pół roku. Przy większym budżecie, godnymi uwagi są marki niemieckie, a najlepszym wyborem, niezmiennie od lat są czasomierze wykonywane w Szwajcarii. Zakup modelu limitowanej edycji szwajcarskiej marki może okazać się bardzo dobrą inwestycją na przyszłość.

Ozdoba czy symbol

Zegarek nie jest jedynie przyrządem odmierzającym czas. Model dobrej jakości, odpowiednio dobrany do użytkownika, potrafi podkreślić jego status społeczny, a także posłużyć jako elegancki element biżuterii. Przy zakupie czeka nas jeszcze jeden wybór, a mianowicie bransoleta czy pasek? Otóż przy codziennym używaniu zegarka zdecydowanie lepszą opcją będzie wybranie bransolety. Dzieje się tak, ponieważ jedna z zasad dress code’u mówi tym, aby skórzane elementy ubioru były jak najbardziej zbliżone barwą do siebie. Bransoletka rozwiązuje ten kłopot, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której zegarek nie pasuje do reszty stylizacji. Skórzany pasek sprawdzi się natomiast idealnie przy oficjalnych spotkaniach. W naszej szafie najczęściej znajdują się 2-3 zestawy na takie okazje, dlatego też łatwo zadbać o dopasowanie do siebie ich poszczególnych elementów.

Informacje i mechanizm

Czasy, w których zegarki damskie i męskie odmierzały jedynie godziny i sekundy dawno minęły. Obecne modele posiadają wiele dodatkowych funkcji takich jak fazy księżyca, wschód i zachód słońca, dokładna data, druga strefa czasowa czy też rezerwa chodu. Warto mieć na uwadze, że większa ilość dodatków wpływa na wielkość i grubość całego modelu, przez co noszenie go może być przytłaczające dla niektórych osób. Przy pierwszym zegarku najlepiej zdecydować się na ten pokazujący godziny, sekundy oraz dokładną datę. Na dobry początek polecamy wybór modeli z mechanizmami kwarcowymi bądź automatycznymi.

Najpierw zmierz, potem kup

Zegar zegarkowi nierówny to prawda, o której często zapominają klienci. Nawet modele o tej samej średnicy potrafią leżeć inaczej na nadgarstku. Z pomocą przychodzi tutaj prosty trik, który polega na zmierzeniu obwodu nadgarstka przed zakupem i wybór zegarka z odpowiednią długością paska. Najczęściej jednak i to nie jest potrzebne, gdyż zarówno paski, jak i bransolety mają regulowane długości, co pozwala na maksymalne dopasowanie zegarka do osoby noszącej.